Ziemai tuvojoties un vieglam salam arvien biežāk balsinot jumtus, daudzi sapņojam par ideāli baltu kalnu apciemošanu, kuru kūrorti apbur ar īstu mājīgumu un ārkārtīgi valdzinošu vidi. Kalnu slēpošanas sezona sākas decembrī un turpinās līdz pat marta mēnesim, kad Latvijā aiz loga bieži ir slapjš un īpaši drūmi - slēpošanas ceļojums uz kalnu kūrortiem šādā gadījumā var kļūt par īstu glābiņu! Tomēr, ja slēpošanas ceļojumus gatavojaties izmēģināt pirmo reizi, svarīgi parūpēties par dažām būtiskām lietām, kas palīdzēs izvairīties no negaidītiem pārsteigumiem un parūpēsies, lai Jūsu atvaļinājums būtu visaptveroši patīkams!
Pirmais un viens no svarīgākajiem soļiem ir izvēlēties piemērotu slēpošanas kūrortu. Lai gan daudziem kalnu kūrortiem ir lieliskas slēpošanas trases dažāda līmeņa slēpotājiem, tomēr ar tām ir nepieciešams iepazīties iepriekš.
Pirms ceļojuma plānošanas nepieciešams izvērtēt savas prasmes. Ja esat iesācējs slēpotājs, vajadzētu izvēlēties kūrortus ar vieglām trasēm un skolām, kas piedāvā instruktorus iesācējiem. Apskatiet ZILO trašu piedāvājumu – parasti tās ir garas, platas un bez stāvām nobraucieniem, tāpēc ideāli piemērotas iesācējiem. Daudz tādu ir Francijas (Alpe d'Huez, Les Deux Alpes, Val d'Isère, La Plagne), daži Austrijas (St. Anton, Sölden, Kitzbühel, Saalbach-Hinterglemm) un Šveices (Zermatt) kūrortos.
Ja jūtat, ka jums ir nedaudz vairāk pieredzes nekā tiem, kas pirmo reizi stāv uz slēpēm, varat izmēģināt SARKANĀS trases. Tās ir paredzētas pieredzējušākiem slēpotājiem un ir ļoti dažādas – platas, šauras, garas, īsas, ar stāviem nobraucieniem vai bez tiem, tāpēc svarīgi atrast jums piemērotāko un interesantāko! Starp citu, sarkano trašu visvairāk ir Austrijā – te tās ir bagātīgi pieejamas St. Anton, Kitzbühel, Saalbach-Hinterglemm, Ischgl un citos kūrortos.
Ja esat pieredzējis slēpotājs, varat izvēlēties kūrortus ar sarežģītākām trasēm, kas atzīmētas ar MELNU krāsu, vai pat off-piste (nesagatavotām) trasēm. Šo trašu zvaigzne ir Francija, vērts apmeklēt Chamonix, Val d'Isère, La Grave, Tignes kūrortus.
Ne mazāk svarīgi ir noskaidrot, vai kūrortā ir restorāni, kafejnīcas, SPA pakalpojumi, bērnu pieskatīšanas centri un citi jums aktuāli pakalpojumi. Tas ir īpaši svarīgi, ceļojot ar ģimeni vai lielām grupām, kad ne visi var vai vēlas slēpot.
Dažiem kūrortiem ideāla sniega sega ir visu ziemu, citiem – tikai noteiktos mēnešos. Tieši tāpēc pirms slēpošanas ceļojuma plānošanas noskaidrojiet, kādi apstākļi tajā laikā ir raksturīgi jūsu izvēlētajā kūrortā.
Lai pirmās reizes slēpošanas kūrortā radītu mazāk stresa, vērts iepazīties ar pacēlāju veidiem:
Gondolu pacēlājs. Ceļ cilvēkus no kūrorta apakšas, caur mežainām teritorijām vai kalniem. Šiem pacēlājiem parasti ir no 4 līdz 24 vietas. Lielos kūrortos var būt arī vagoniņš līdz 200 cilvēkiem. Pacēlājā obligāti jānoņem slēpes/snovbords, pacelšanas laikā tie tiek piestiprināti pacēlāja ārpusē. Nūjas var ņemt līdzi pacēlāja iekšpusē. Ja pacēlājs ir lielāks, slēpes un snovbordus var noņemt un ņemt līdzi pacēlāja iekšpusē.
Funikulieris. Pacēlājs uz sliedēm, ceļ no apakšas uz kūrorta virsotni.
Krēslu pacēlājs. Parasti 4 vietas, bet var būt arī vienvietīgi vai pat 9 vietu. Šie pacēlāji ir atvērti, dažreiz ir apsildāmi sēdekļi, aizsardzība pret vēju.
Bugeļpacēlājs. Ar trosi vilkts pacēlājs, parasti ceļ uz īsām trasēm. Vairāk piemērots pieredzējušiem slēpotājiem, jo jāpaceļas stāvot uz slēpēm. Bez prasmēm var būt bīstami, jo pacēlājs neapstājas, tikai samazina ātrumu.
Informāciju par pacēlājiem vislabāk meklēt jūs interesējošā slēpošanas kūrorta interneta vietnē.
Ski Pass – slēpošanas biļete, kas ļauj izmantot pacēlājus. Var būt dažāda ilguma un ļauj pārvietoties un slēpot noteiktās slēpošanas zonās un reģionos. Parasti Ski Pass ir magnētiskā karte, kuru ieteicams vienmēr nēsāt līdzi.
Ski Locker – telpa, kurā tiek glabāts viss slēpošanas aprīkojums. Kas var būt ērtāk – pēc garas dienas nekādas mantas nebūs jānes uz viesnīcu!
Ski Bus – autobusi, kas kursē pa kūrortu. Tie ved slēpotājus līdz pacēlājam vai trasēm. Ja ir Ski Pass, autobusi līdz noteiktam laikam parasti ir bez maksas.
Ski Rent – nomas punkti, kuros varēsiet parūpēties par slēpošanas inventāru, glabāt mantas vai vienkārši žāvēt zābakus.
Ja uz slēpošanas ceļojumu dodaties pirmo reizi, noteikti sāciet attīstīt prasmes vēl Latvijā. Varbūt pamanīsiet, ka šī aktivitāte nav domāta jums? Profesionālas nodarbības ar instruktoru noteikti palīdzēs iemācīties pareizi stāvēt, slīdēt, apstāties un pat krist, izvairoties no nopietnām traumām!
Pat ja esat pieredzējis, dažreiz ir vērts konsultēties ar instruktoru, lai uzlabotu savu tehniku vai iemācītos jaunus trikus – pieredze būs vēl patīkamāka!
Sagatavojieties fiziskai slodzei
Slēpošana ir ļoti intensīvs sports, kura laikā strādā daudzas muskuļu grupas, tāpēc ir ļoti svarīgi sagatavoties fiziski. Lai gan slēpošana var šķist jautra, patiesībā tā prasa izturību un spēcīgus kāju un vēdera muskuļus. Ja neesat fiziski sagatavots, šī aktivitāte var izraisīt lielu nogurumu vai pat traumu risku.
Kā sagatavoties?
Trenējieties.
Ja esat vājā fiziskā formā, slēpošana un snovošana var izvērsties par ne tik patīkamām aktivitātēm. Nav jākļūst par sportistu, kas katru dienu trenējas, bet ir dažas lietas, ko varat izdarīt pirms brauciena uz lielajiem kalniem. Stipriniet kāju, vēdera muskuļus un sirds-asinsvadu sistēmu, veicot vingrinājumus, kuros izmanto tieši šos muskuļus. Pietupieni un citi vienkārši vingrinājumi var palīdzēt jums sagatavot muskuļus slodzei, ja iesāksiet tos darīt dažas nedēļas pirms brauciena.
Iesildiet muskuļus, staipjoties
Slēpošanas priekšvakarā noteikti veiciet stiepšanās vingrinājumus, lai samazinātu muskuļu spriedzi un uzlabotu kustību elastību. Tā izvairīsieties no nepatīkamām un sāpīgām muskuļu sastiepšanām!
Slēpošanas aprīkojums nav tikai estētiska lieta! Tas ir viens no galvenajiem elementiem, kas nodrošina jūsu drošību un komfortu, šķērsojot kalnu virsotnes. Pareizi izvēlēts un sagatavots aprīkojums ļaus pilnvērtīgi baudīt slēpošanu!
Slēpes un zābaki.
Ja tikai sākat slēpot, aprīkojumu varat iznomāt vietējā kūrortā. Pieredzējušiem slēpotājiem var būt nepieciešams labākas kvalitātes aprīkojums, lai tas atbilstu viņu stilam un tehnikai. Zābakiem jābūt stingriem, bet pietiekami ērtiem, tāpēc tos ieteicams iegādāties un vest līdzi uz kūrortu.
Ķivere.
Ķivere ir obligāta – tā pasargā no iespējami nopietnām traumām kritiena laikā. Tas ir īpaši svarīgi iesācējiem, taču ķiveri ļoti ieteicams lietot neatkarīgi no pieredzes līmeņa.
Apģērbs.
Slēpošanas apģērbam jābūt funkcionālam pirmkārt. Izvēlieties apģērbu, kas ir izturīgs pret vēju un ūdeni, bet ļauj jūsu ādai elpot. Pieredzējuši slēpotāji labi zina, ka kalnos lieliski darbojas apģērba slāņošana. Pirmajam slānim jābūt no materiāla, kas absorbē mitrumu (piemēram, merino vilna), otrajam slānim – sildošam, bet trešajam slānim jāaizsargā no vēja un lietus.
Brilles un cimdi.
Saulesbrilles vai speciālās slēpošanas brilles palīdzēs aizsargāt acis no spēcīgajiem saules stariem, ko parasti rada spēcīgā atstarošanās no sniega segas, un vēja, bet labi, ūdensnecaurlaidīgi cimdi pasargās rokas no aukstuma.
Vērts pieminēt, ka jauns slēpošanas apģērbs bieži maksā tiešām daudz, un ja neesat pārliecināts, vai šī aktivitāte jums patiks, labāk apskatieties lietotu apģērbu veikalos. Šeit noteikti atradīsiet atsevišķas apģērba detaļas, bet ja paveicas – varat iegādāties pat komplektu!
Kosmētika.
Lai arī var šķist dīvaini, dodoties uz kalniem, noteikti paņemiet līdzi saules aizsargkrēmu. Slēpojot saulainā dienā, varat kārtīgi apdegt - saules stari atstarojas no sniega un tāpēc nereti cilvēki atbrauc no kalniem vairāk nosauļojušies, nekā kā tad, kad aizbrauc uz siltām zemēm! Noder arī sejas un roku mitrinošais krēms, kas palīdzēs pret ādas izžūšanu un plaisāšanu.
Tomēr slēpošanas ceļojuma pamats nav tikai jautrās trases. Tā laikā ļoti svarīga ir arī ērta izmitināšana un gards ēdiens, tāpēc ir svarīgi izvēlēties ērtu viesnīcu vai apartamentus.
Parasti kūrortos ir dažādas izmitināšanas iespējas - no greznām viesnīcām līdz mājīgām šale tipa mājiņām. Svarīgi, lai izmitināšanas vieta būtu tuvu slēpošanas trasēm, lai ietaupītu laiku, enerģiju un naudu, ceļojot uz kalniem.
Runājot par ēdienu, daudzos kūrortos varēsiet izvēlēties no dažādiem restorāniem, taču ir vērts noskaidrot, kur var ēst veselīgi, garšīgi un sabalansēti. Nodarbojoties ar slēpošanu, lieliski der viegls, bet enerģiju dodošs ēdiens - piemēram, biezas zupas, sautējumi, ēdieni ar augstu olbaltumvielu un ogļhidrātu saturu.
Neaizmirstiet parūpēties par veselību
Veselības apdrošināšana slēpošanas brīvdienu laikā ir ļoti iesakāma, jo šī aktivitāte ir aktīva un riskanta, tās laikā var rasties dažādi savainojumi vai traumas. Pat ja esat pieredzējis slēpotājs, nekad nevar zināt, kad var gadīties nelaimes gadījums vai rasties negaidīti veselības traucējumi. Veselības apdrošināšana ne tikai palīdz nodrošināt finansiālu aizsardzību, bet sniedz mieru gan ceļojuma laikā, gan pēc tā!
🎿 Slēpošanas galamērķi, kas īpaši iecienīti latviešu vidū, piedāvā dažāda līmeņa trases, kvalitatīvu infrastruktūru un pievilcīgas cenas.
Austrija
• Zell am See-Kaprun - 408 km trašu, ideāls ģimenēm, slēpošana gan kalnos, gan uz ledāja
• Saalbach-Hinterglemm - plašs sarkano trašu tīkls, piemērots pieredzējušiem slēpotājiem
Itālija
• Livigno - 120 km trašu, beznodokļu zona, populārs Free Ski piedāvājums sezonas sākumā
• Pinzolo - Dolomītu reģiona pērle ar mierīgāku atmosfēru un kvalitatīvām trasēm
Francija
• Val d'Isère - piemērots gan iesācējiem, gan ekspertiem, plašs zilo trašu piedāvājums
• La Plagne - 225 km trašu, ideāls ģimenes atpūtai[5]
Polija
• Zakopane - "Polijas ziemas galvaspilsēta", pieejamas cenas un viegli sasniedzams
Slovākija
• Jasná - Zemas Tatras - lielākais Slovākijas kūrorts, moderna infrastruktūra
🌟 Izvēloties galamērķi, vērts ņemt vērā ne tikai trašu garumu, bet arī sniega kvalitāti, infrastruktūru un papildu aktivitāšu piedāvājumu. Iesācējiem ieteicams izvēlēties kūrortus ar plašu zilo trašu piedāvājumu, kamēr pieredzējušiem slēpotājiem piemērotāki būs kūrorti ar sarkanajām un melnajām trasēm.