1
Noderīgi padomi ceļošanai 👌

Ceļojums uz Turciju: kas jāzina, ceļojot uz šo valsti?

Ceļojums uz Turciju ir viena no populārākajām brīvdienu izvēlēm Latvijā. Patiesībā tas nemaz nav nekāds pārsteigums. Galu galā šī valsts piedāvā gan kvalitatīvu atpūtu "viss iekļauts" viesnīcās, gan burvīgas dabas ainavas, bagātu vēsturisko mantojumu un aizraujošu kultūru.

Praktiski jautājumi un padomi, ceļojot uz Turciju no Latvijas

Ceļojumam nepieciešamie dokumenti

Dodoties uz Turciju, personas apliecība nav pietiekama, jums ir jābūt pasei, kuras derīguma termiņš ir vismaz 150 dienas no ierašanās valstī. Tāpat pārbaudiet, vai jūsu pasē ir brīva vieta ieceļošanas/izceļošanas zīmogam. SVARĪGI! Latvijas nepilsoņiem ir nepieciešama e-vīza uz Turciju, kas jānoformē laicīgi pirms ceļojuma.

Valūta Turcijā

Lai gan Turcijas oficiālā valūta ir lira, daudzos kūrortpilsētās par precēm un pakalpojumiem varat viegli norēķināties gan ar bankas kartēm, gan eiro. Liras var būt nepieciešamas vien iepērkoties mazos vietējos veikaliņos.

Ceļojumu apdrošināšana

Dodoties uz jebkuru valsti, kas nav Eiropas Savienībā, ieteicams parūpēties par ceļojumu apdrošināšanu. Šādā gadījumā, saslimstot vai piedzīvojot nelaimes gadījumu, izvairīsieties no lieliem finansiāliem zaudējumiem. Novērtējiet apdrošināšanas sabiedrību piedāvājumus un izvēlieties sev piemērotāko.

✈️ Lidojums no Latvijas uz Turciju

Lidojums vienā virzienā ilgst vidēji 3 stundas, tāpēc ceļojums uz šo valsti noteikti neieilgs. Tāpat Turcijā laika zona un pulkstenis vai nu sakrīt ar Latvijas laika zonu, vai ir par stundu vēlāk, atkarībā no gadalaika. Ierodoties Turcijā, vienmēr pārbaudiet no vietējiem avotiem, ka pulkstenis jūsu tālruņos sakrīt ar vietējo laiku, lai nebūtu nepatīkamu pārsteigumu atpakaļceļā!

Bagāža

Lai izvairītos no sarežģījumiem ar bagāžu, pirms ceļojuma noskaidrojiet, ar kuru aviokompāniju lidosiet. No tā būs atkarīga bagāžas svars, cenas un citi bagāžas pārvadāšanas nosacījumi. Parasti visu nepieciešamo informāciju varat atrast aviokompāniju tīmekļa vietnēs.
Neaizmirstiet, ka rokas bagāžā nedrīkst būt šaujamieroči, sprāgstvielas, uzliesmojošas un ķīmiskas vielas, dunči, naži, šķēres un citi asi vai bīstami izskatoši priekšmeti. Savukārt šķidrumi jāiepilda pudelītēs pa 100 ml. Tos drīkst ņemt līdz 1 l, t.i., 10 pudelītes pa 100 ml.

Dronu ievešana un izmantošana Turcijā

Iemūžināt savu atvaļinājumu ar drona palīdzību pēdējos gadus kļūst populāri, taču Turcijā, tāpat kā citās valstīs, ir likumi, kas šo lietu kontrolē. Noteikumi par ārvalstu tūristu dronu lidināšanu Turcijā nav pilnībā skaidri, taču ir skaidrs, ka valstī bez reģistrācijas ar Turcijas Civilās aviācijas aģentūru nedrīkst ievest dronu, kas sver vairāk par 500 gramiem, kā arī to nedrīkst lidināt sensitīvu objektu, piemēram, lidostu, militāro objektu, vēsturisku vietu, cilvēku pūļu vai dzīvojamo rajonu tuvumā. Valsts iestādes to uztver nopietni drošības apsvērumu dēļ, un šo noteikumu neievērošana parasti noved tikai pie soda naudas vai drona konfiskācijas, taču var arī novest pie aizturēšanas un cietumsoda, ja pārkāpums ir nopietns.

Zvani, internets, mobilie sakari

Pirms ceļojuma noskaidrojiet, kādas pakalpojumu cenas Turcijā piemēro jūsu mobilo sakaru operators. Parasti mobilie sakari Turcijā, izmantojot Latvijas SIM karti, nav lēti. Jūs varat ievērojami palielināt savu mobilo sakaru rēķinu, gan zvanot vai atbildot uz zvaniem, gan pārlūkojot internetu. Lai ietaupītu, vislabāk izmantot viesnīcas bezvadu un bezmaksas internetu.

Patiesībā Turcijā varat iegādāties tūristiem brīvi pārdodamas SIM kartes, taču pirms to iegādes rūpīgi izlasiet noteikumus. Dažos gadījumos šādas kartes var izmaksāt pat dārgāk nekā Latvijas operatora pakalpojumi.

Trīs populāri Turcijas mobilo sakaru operatori, kuru SIM kartes var brīvi iegādāties ārvalstu tūristi:

  1. Türk Telekom (agrāk Avea)
  2. Turkcell
  3. Vodafone Turkey

Kad doties uz Turciju?

Tiek teikts, ka Turcijā ir tikai divi gadalaiki - vasara un pavasaris, tāpēc šajā valstī var atpūsties gandrīz visu gadu. Ja sapņojat aizbēgt no pelēkajām debesīm, lietus vai sniega, bet nepatīk pārāk liela svēlme -ceļojiet pavasarī (aprīlis-maijs) vai rudenī (septembris-agrais novembris). Šajā laikā jūs sagaidīs saulaina debess un ~20-25 °C temperatūra. Taču, ja alkstat pēc karstām dienām un siltas jūras, dodieties uz Turciju vasarā (jūnijs-augusts).

🇹🇷 Kultūra un paražas🌙

Ceļojot pa jebkuru valsti, cieniet tās tradīcijas un paražas. Turcija ir musulmaņu valsts ar visām no tā izrietošajām vērtībām. Šī iemesla dēļ, ejot uz mošejām vai citām reliģiskām vietām, valkājiet apģērbu, kas sedz ceļgalus un elkoņus. Savukārt sievietēm līdzi noderēs lakats matu apsegšanai. Lai gan daudzi turki ir sekulāri un lieto alkoholu, viņi ļoti negatīvi skatās uz atrašanos sabiedriskā vietā manāmā dzērumā. Tāpat labāk nestrīdēties par jutīgiem politiskiem un sociāliem jautājumiem - kā piemēram par turku un kurdu attiecībām, kā arī Sīrijas un citu valstu bēgļu situāciju Turcijā. 

Transports Turcijā

Ja brīvdienu laikā vēlaties iepazīt valsti, atklāt brīnišķīgus ainavu stūrīšus vai iepazīties ar kultūras dārgumiem, jūs, iespējams, domājat par to, kā ērtāk pārvietoties pa valsti vai reģionu, kurā apmetīsieties. Pa Turciju var ceļot dažādos veidos, un izvēle būs atkarīga no jūsu vajadzībām.

Viesnīcas piedāvātās ekskursijas

Tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā apmeklēt tūrisma vietas. Jums tikai jāizvēlas viesnīcā piedāvātā ekskursija, un par visu pārējo parūpēsies jūsu vietā. Tiesa, katrā viesnīcā tiek piemērotas atšķirīgas cenas par ekskursijām vai pārvadājumiem.

Automašīnas noma

Automašīna ceļojumā dos jums vislielāko brīvību, ar to jūs viegli sasniegsiet visas vēlamās vietas. Tomēr satiksme Turcijā ir diezgan haotiska, nereti autovadītāji neievēro ceļu satiksmes noteikumus un brauc pārgalvīgi. Tāpēc, pirms izvēlaties šo pārvietošanās veidu, noteikti novērtējiet, vai esat gatavi braukt šādos apstākļos.

Sabiedriskais transports

Daudzās Turcijas lielajās pilsētās sabiedriskā transporta sistēma darbojas diezgan labi. Tomēr, ja plānojat dzīvot viesnīcā, kas atrodas tālu no pilsētas, jūs varat saskarties ar grūtībām, mēģinot sasniegt vēlamo galapunktu.

🚖 Taksometri

Pirms iekāpšanas taksometrā vienojieties par cenu un brauciena laikā sekojiet līdzi skaitītājam un maršrutam, pa kuru brauc vadītājs. Ja brauciena beigās vadītājs pieprasa vairāk, saglabājiet mieru un rīkojieties pēc veselā saprāta - parasti tas ir blefs no viņu puses, taču dažkārt jūs, iespējams, vienkārši vēlēsieties samaksāt nedaudz vairāk, lai no viņiem atbrīvotos. Neļaujiet taksometru vadītājiem jūs izmantot!

🥙Ēdieni un dzērieni☕

Tradicionālā turku virtuve ir ārkārtīgi daudzveidīga un bagāta, tāpēc, ceļojot pa šo valsti, ir vērts izmēģināt tās tradicionālās garšas. Tomēr, ja jums nepatīk eksperimentēt ar ēdienu, viesnīcās ar "viss iekļauts" jūs atradīsiet arī klasiskus, eiropiešu kuņģiem labi pazīstamus ēdienus.

Šeit ir tikai neliels ieskats tradicionālajos turku ēdienos, ko būtu vērts izmēģināt Turcijā:

  1. Kebabs (kebabi) - dažādi grilētas gaļas ēdieni, piemēram, šašliks (Şiş Kebap), Adanas kebabs (Adana Kebap) un Iskender kebabs (İskender Kebap).
  2. Meze (meze) - dažādi aukstie un siltie uzkožamie, piemēram, humus (Humus), baklažānu biezenis (Patlıcan Ezmesi), vīnogu lapās tīta rīsu pildījums (Yaprak Sarma) un jogurta mērce ar gurķiem (Cacık).
  3. Pide (pide) - tradicionālā turku pica ar dažādiem pildījumiem, piemēram, maltu jēra gaļu, sieru vai spinātiem.
  4. Baklava (baklava) - tradicionālais turku deserts, kas gatavots no kārtaina mīklas, riekstiem un sīrupa vai medus.

Ir vērts zināt, ka ūdensvada ūdens Turcijā tiek hlorēts, tāpēc ieteicams pirkt ūdeni pudelēs!

Neaizmirstams ceļojums uz Turciju ar AirGuru!
Meklējat ceļojumu uz Turciju? AirGuru.lv lapā atradīsiet dažādus lētus ceļojumu piedāvājumus uz Turciju par ļoti labu cenu. Tieciet prom no ikdienas un izbaudiet brīnišķīgus brīvdienu mirkļus! Vai vēlaties redzēt vairāk ziņu un ceļojumu padomu? Sekojiet mums FACEBOOK un INSTAGRAM

Meklē labākās Turcijas viesnīcas? Ieskaties šajos piedāvājumos!

6) Zvani un internets 

Pirms ceļojuma noskaidrojiet, kāda ir jūsu mobilo sakaru operatora maksa par pakalpojumiem Turcijā. Mobilais savienojums Turcijā parasti nav lēts. Jūsu mobilā tālruņa rēķins var ievērojami palielināties gan zvanot vai saņemot zvanus, gan sērfojot internetā. Lai ietaupītu naudu, vislabāk izmantot viesnīcas bezvadu un bezmaksas interneta pieslēgumu.  

Tiesa, Turcijā var iegādāties SIM kartes, kas tūristiem ir bezmaksas, taču pirms to iegādes rūpīgi izlasiet noteikumus un nosacījumus. Dažos gadījumos šīs kartes var izmaksāt pat dārgāk nekā Latvijas operatora pakalpojumi. 

7) Kad doties uz Turciju?

Mēdz teikt, ka Turcijā ir tikai divi gadalaiki – vasara un pavasaris, tāpēc tur var baudīt brīvdienas visu gadu. Ir grūti pateikt, kad ir vislabākais laiks doties uz Turciju, jo viss ir atkarīgs no jūsu vēlmēm un vajadzībām. Ja sapņojat par iespēju aizbēgt no pārmērīga karstuma, lietus vai sniega, dodieties agrā pavasarī vai vēlā rudenī. Tad jūs sagaidīs saulainas debesis un temperatūra ~ 20 °C. Savukārt, ja vēlaties karstas dienas un siltu jūru, dodieties uz Turciju vasarā.  

8) Kultūra un paražas

Ceļojot jebkurā valstī, ievērojiet tās tradīcijas un paražas. Turcija ir valsts, kurā valda musulmaņu vērtības. Dodoties uz mošejām vai citām reliģiskām vietām, valkājiet apģērbu, kas aizsedz ceļgalus un elkoņus. Savukārt sievietēm vajadzētu nēsāt līdzi lakatu, kas aizsedz matus.

9) Transports

Ja brīvdienās vēlaties iepazīt kādu valsti, atklāt tās skaistās ainavas un kultūras bagātības, iespējams, jūs interesē, kā visērtāk pārvietoties. Ir daudz veidu, kā ceļot pa Turciju, un izvēle ir atkarīga no jūsu vajadzībām.

  • Viesnīcas piedāvātās ekskursijas

Tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā apmeklēt tūrisma galamērķus. Viss, kas jums jādara, ir jāizvēlas viesnīcas piedāvātā ekskursija, un par visu pārējo parūpēsies viesnīca. Tomēr katrai viesnīcai ir atšķirīgas ekskursiju un/vai transfēru cenas.

  • Auto noma

Automašīna sniedz vislielāko brīvību ceļā, ļaujot viegli nokļūt, kur vēlaties. Tomēr satiksme Turcijā ir diezgan haotiska, un autovadītāji bieži neievēro ceļu satiksmes noteikumus un nav īpaši disciplinēti. Pirms izvēlaties šo ceļošanas veidu, pārliecinieties, vai esat gatavi braukt tādos apstākļos.

  • Sabiedriskais transports

Lielākajā daļā Turcijas lielāko pilsētu sabiedriskā transporta sistēma ir diezgan laba. Tomēr, ja plānojat apmesties viesnīcā, kas atrodas zināmā attālumā no pilsētas, jums var būt grūti nokļūt līdz vēlamajam galamērķim. 

 10) Pārtika un dzērieni 

Turcijas tradicionālā virtuve ir ļoti daudzveidīga un bagāta, un, ceļojot pa šo valsti, ir vērts izmēģināt kādu no tās tradicionālajām garšām. Tomēr, ja nevēlaties eksperimentēt ar ēdieniem, "viss iekļauts" viesnīcas piedāvā arī klasiskus, visiem zināmus ēdienus. 

Ir vērts zināt, ka Turcijā krāna ūdens ir hlorēts, tāpēc ieteicams iegādāties ūdeni pudelēs. 

Neaizmirstams ceļojums uz Turciju ar AirGuru! 

Meklējat ceļojumu uz Turciju? AirGuru.lv jūs atradīsiet dažādus piedāvājumus uz Turciju par ļoti labām cenām. Aizbēdziet no ikdienas un izbaudiet lieliskas brīvdienas jau tagad! 

Vēlaties redzēt vairāk ziņu un ceļojumu padomu? Sekojiet mums FACEBOOK un INSTAGRAM