1
Noderīgi padomi ceļošanai 👌

Ceļojums uz Melnkalni - viss, kas jāzina šajā padziļinātajā ceļvedī!

Melnkalne ir neliela valsts Dienvidaustrumeiropā, kas robežojas ar Adrijas jūru. Tā ir kļuvusi par arvien populārāku galamērķi ceļotājiem, kurus piesaista valsts skaistā daba, bagātā vēsture un kultūra. Šajā ceļvedī mēs ielūkosimies Melnkalnes vēsturē, iepazīstināsim ar galvenajiem apskates objektiem un sniegsim noderīgus padomus, lai jūsu ceļojums būtu neaizmirstams.

Īsa Melnkalnes vēsture

Melnkalne 20. gadsimtā piedzīvoja vairākus nozīmīgus notikumus. Pēc Pirmā pasaules kara tā kļuva par daļu no Dienvidslāvijas, bet vēlāk, pēc Otrā pasaules kara, ietilpa Dienvidslāvijas Federatīvajā Sociālistiskajā Republikā. Melnkalne ieguva neatkarību 2006. gadā, miermīlīgi atdaloties no savienības ar Serbiju. Kopš neatkarības atgūšanas

Melnkalne ir strauji attīstījusies kā tūrisma galamērķis, piesaistot ceļotājus ar savu pārsteidzošo dabas skaistumu, pludmalēm un vēsturiskajām pilsētām. Pēdējo gadu desmitu laikā ir ievērojami uzlabota tūrisma infrastruktūra, atjaunoti vēsturiskie objekti un atvērtas jaunas viesnīcas, kas padara Melnkalni par ērtu un interesantu galamērķi ceļotājiem no visas pasaules un arī no Latvijas.

Ko redzēt Melnkalnē - galvenie apskates objekti

Melnkalne piedāvā plašu apskates objektu klāstu, kas apmierinās dažādu interešu ceļotājus. Neatkarīgi no tā, vai jūs esat dabas mīļotājs, vēstures entuziasts vai aktīvās atpūtas cienītājs, Melnkalnē atradīsiet ko redzēt un darīt. Četri no galvenajiem apskates objektiem, kas noteikti jāiekļauj savā ceļojuma maršrutā, ir Durmitora Nacionālais parks, Skadaras ezers, Ostrogas klosteris un Lovčena Nacionālais parks.

Durmitora Nacionālais parks

Durmitora Nacionālais parks atrodas Melnkalnes ziemeļos un ir slavens ar savu iespaidīgo ainavu. Parks var lepoties ar majestātiskām kalnu virsotnēm, dziļām kanjonām un kristāldzidru upju tīklu. Tara kanjons, kas atrodas parka teritorijā, ir dziļākais kanjons Eiropā. Durmitora Nacionālais parks piedāvā lielisku vidi pārgājieniem, kalnos kāpšanai, raftingam un citām aktivitātēm brīvā dabā.

Skadaras ezers

Skadaras ezers ir lielākais ezers Balkānu pussalā, kas atrodas uz robežas starp Melnkalni un Albāniju. Ezers ir nozīmīga mitrāju teritorija, kas ir mājas daudzveidīgai floras un faunas pasaulei, tostarp vairāk nekā 260 putnu sugām. Apmeklētāji var doties izbraucienos ar laivu pa ezeru, vērot putnus, apmeklēt tradicionālos zvejnieku ciematus un baudīt vietējo virtuvi.

Ostrogas klosteris

Ostrogas klosteris ir iespaidīgs 17. gadsimta pareizticīgo klosteris, kas iebūvēts augstā klints sienā Zetas upes ielejā. Tas ir viens no nozīmīgākajiem svētceļojumu galamērķiem Melnkalnē un piesaista tūkstošiem apmeklētāju katru gadu. Klosteris ir sadalīts divās daļās - augšējā un apakšējā, un no tā paveras elpu aizraujoši skati uz apkārtni.

Lovčena Nacionālais parks

Lovčena Nacionālais parks atrodas Melnkalnes dienvidrietumos un ir nosaukts par godu Lovčena kalnam, kas ir nozīmīgs simbols Melnkalnes vēsturē un kultūrā. Parka galvenais apskates objekts ir Njegoša mauzolejs, kas atrodas Lovčena kalna virsotnē. No mauzoleja paveras panorāmas skats uz Kotoras līci un apkārtējiem kalniem. Parks piedāvā arī daudzas pārgājienu takas un iespējas izbaudīt dabu.

Ko redzēt un darīt Kotorā

Kotora ir viens no populārākajiem tūristu galamērķiem Melnkalnē, un tam ir labs iemesls. Šī piekrastes pilsēta lepojas ar iespaidīgu vecpilsētu, elpu aizraujošiem skatiem uz Kotoras līci un interesantiem apskates objektiem. Dodoties uz Kotoru, noteikti jāapmeklē vecpilsēta, jādodas izbraucienā pa Kotoras līci, jāapmeklē Sv. Jāņa cietoksnis un jāiepazīst pilsētas slavenie iemītnieki - Kotoras kaķi.

Kotoras vecpilsēta

Kotoras vecpilsēta ir UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauta vieta, kas pazīstama ar savu labi saglabājušos viduslaiku arhitektūru. Šaurās, bruģētās ieliņas ved uz skaistiem laukumiem, senām baznīcām un iespaidīgām pilīm. Pastaigājoties pa vecpilsētu, noteikti apmeklējiet Sv. Trīsvienības katedrāli, Sv. Lūkasa baznīcu un pilsētas laukumu. Vecpilsēta ir pilna ar jaukām kafejnīcām, restorāniem un suvenīru veikaliem, kur varat izbaudīt vietējo gaisotni.

Kotoras līcis

Kotoras līcis ir viens no Melnkalnes vizuāli iespaidīgākajiem apskates objektiem. Šis fjordiem līdzīgais līcis ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, pateicoties tā iespaidīgajai dabas ainavai. Labākais veids, kā izbaudīt līča skaistumu, ir doties izbraucienā ar laivu. Izbrauciena laikā varēsiet apbrīnot stāvās klintis, skaistās pludmales un jaukos ciematus gar krastu.

Sv. Jāņa cietoksnis

Sv. Jāņa cietoksnis atrodas augstu virs Kotoras vecpilsētas un piedāvā iespaidīgu skatu uz pilsētu un līci. Cietoksnis tika būvēts 9. gadsimtā, lai aizsargātu pilsētu no iebrucējiem. Kāpjot pa serpentīna ceļu līdz cietoksnim, ceļā ir vairāki skatu laukumi, no kuriem paveras elpu aizraujoši skati. Lai gan pats cietoksnis ir drupās, tas joprojām ir ievērojams vēstures piemineklis un iecienīts apskates objekts.

Kotoras kaķi

Kotora ir slavena ne tikai ar savu skaisto arhitektūru un dabas skatiem, bet arī ar tās mīlīgajiem iemītniekiem - kaķiem. Pilsētā mīt simtiem klaiņojošu kaķu, kurus vietējie iedzīvotāji un tūristi labprāt baro un lutina. Kaķi ir kļuvuši par neatņemamu Kotoras pilsētvides daļu, un pat pilsētas suvenīru veikalos var atrast dažādus ar kaķiem saistītus izstrādājumus. Pastaigājoties pa Kotoras ielām, noteikti sastapsiet dažus no šiem draudzīgajiem četrkājainajiem iemītniekiem.

Ko redzēt un darīt Budvā

Budva ir viens no populārākajiem piekrastes kūrortiem Melnkalnē, kas piedāvā plašas izklaides un atpūtas iespējas. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties izpētīt vēsturisko vecpilsētu, sauļoties pludmalē, apmeklēt gleznainās salas vai izbaudīt rosīgo naktsdzīvi, Budvā katrs atradīs sev piemērotu nodarbi.

Budvas vecpilsēta

Budvas vecpilsēta ir skaisti saglabājies viduslaiku ciemats, ko ieskauj seni mūri. Šaurās, bruģētās ieliņas ved uz burvīgiem laukumiem, senām baznīcām un mājīgām kafejnīcām. Noteikti apmeklējiet Sv. Jāņa Kristītāja baznīcu, Sv. Trīsvienības baznīcu un pilsētas citadeli. Vecpilsētā atrodas arī vairāki muzeji, tostarp Budvas pilsētas muzejs, kas sniedz ieskatu pilsētas vēsturē.

Mogrenas pludmale

Mogrenas pludmale ir viena no skaistākajām pludmalēm Budvā un bieži tiek uzskatīta par labāko pludmali Melnkalnē. Tā ir klāta ar smalkām, gaišām smiltīm un piedāvā kristāldzidru ūdeni. Pludmale ir labi aprīkota ar saulessargiem, guļamkrēsliem un ūdens sporta veidu inventāru. Mogrenas pludmale ir ideāla vieta, kur pavadīt dienu, sauļojoties, peldoties vai vienkārši baudot sauli un jūru.

Svētā Stefana sala

Svētā Stefana sala ir neliela, bet ļoti gleznaina sala, kas savienota ar krastu ar šauru zemes strēli. Kādreiz tā bija zvejnieku ciemats, bet tagad tā ir pārvērsta par ekskluzīvu kūrortu ar greznām villām un luksusa viesnīcām. Lai gan pati sala nav brīvi pieejama apmeklētājiem, skats uz to no krasta ir elpu aizraujošs, īpaši saulrietā. Salas tuvumā atrodas arī vairākas pludmales, kur varat izbaudīt sauli un jūru.

Budvas naktsdzīve

Budva ir slavena ar savu rosīgo naktsdzīvi, kas piedāvā plašas izklaides iespējas gan vietējiem, gan tūristiem. Pilsētā atrodas neskaitāmi bāri, klubi un naktsklubi, kur var baudīt dzērienus, klausīties mūziku un dejot līdz rīta gaismai. Viens no populārākajiem galamērķiem ir "Top Hill" naktsklubs, kas atrodas brīvā dabā un piedāvā iespaidīgu skatu uz Budvas piekrasti. Citas iecienītas vietas ir "Trocadero", "Raffaello" un "Sparta" naktsklubi.

Kādus suvenīrus atvest no Melnkalnes

Melnkalne piedāvā plašu suvenīru klāstu, kas atspoguļo tās bagāto kultūru, tradīcijas un dabas veltes. Neatkarīgi no tā, vai meklējat gardu vietējo produktu, elegantu rotu vai unikālu rokdarbu, Melnkalnē atradīsiet piemērotu suvenīru sev un saviem mīļajiem.

Melnkalnes stiprie dzērieni

Melnkalne ir slavena ar saviem stiprajiem dzērieniem, īpaši rakiju - augļu brendiju, ko parasti destilē no vīnogām, plūmēm vai āboliem. Viens no populārākajiem vietējiem brendijiem ir "Vinjak", kas tiek izgatavots no vīnogām un nogatavināts ozolkoka mucās. Cits iecienīts dzēriens ir "Kruna", kas ir īpašs Melnkalnes brendijs ar raksturīgu garšu. Šie dzērieni ir ne tikai lielisks suvenīrs, bet arī lielisks veids, kā izbaudīt vietējo gastronomiju.

Olīveļļa un olīvas

Melnkalne ir pazīstama ar savu augstas kvalitātes olīveļļu un olīvām. Vietējie iedzīvotāji jau gadsimtiem ilgi audzē olīvkokus un ražo izcilu olīveļļu. Daudzi vietējie ražotāji piedāvā olīveļļas degustācijas un iespēju iegādāties olīveļļu tieši no ražotāja. Olīvas ir pieejamas dažādos veidos - svaigā veidā, marinētas vai pildītas ar dažādām sastāvdaļām, piemēram, mandelēm vai sieru.

Rotas un izstrādājumi no sudraba

Melnkalnes amatnieki ir prasmīgi sudraba apstrādē, veidojot skaistas un unikālas rotas un citus izstrādājumus. Populāri suvenīri ir sudraba auskari, kaklarotas, aproces un gredzeni, kas bieži ir rotāti ar tradicionāliem rakstiem vai dabas motīviem. Citi iecienīti sudraba izstrādājumi ir glāžu turētāji, karotes un citi galda piederumi. Šie elegantie un gaumīgie priekšmeti kalpos kā skaista atmiņa no jūsu ceļojuma uz Melnkalni.

Tradicionālie rokdarbi

Melnkalnes bagātā amatniecības tradīcija atspoguļojas daudzveidīgajos rokdarbos, ko var atrast visā valstī. Viens no populārākajiem suvenīriem ir izšūti tekstilizstrādājumi, piemēram, galdauti, dvieļi un spilvendrānas, kas rotātas ar krāšņiem, tradicionāliem rakstiem. Citi iecienīti rokdarbi ir pinumi, keramikas izstrādājumi, koka priekšmeti un ādas izstrādājumi. Šie rūpīgi darinātie priekšmeti ne tikai kalpos kā skaists interjera elements jūsu mājās, bet arī dos iespēju atbalstīt vietējos amatniekus un izbaudīt Melnkalnes unikālo amatniecības mantojumu.

Praktiski padomi ceļotājiem uz Melnkalni

Plānojot ceļojumu uz Melnkalni, ir svarīgi ņemt vērā dažus praktiskus aspektus, lai jūsu brauciens būtu pēc iespējas patīkamāks un bez raizēm. Šajā sadaļā sniegsim noderīgus padomus par valūtu un cenām, transportu un pārvietošanos, valodu un saziņu, labāko laiku ceļojumam, kā arī ēdieniem un dzērieniem, kas noteikti jānogaršo.

Valūta un cenas Melnkalnē

Melnkalnes oficiālā valūta ir eiro (EUR). Cenas Melnkalnē kopumā ir zemākas nekā daudzās citās Eiropas valstīs, īpaši salīdzinot ar Rietumeiropas valstīm. Tomēr cenas populāros tūristu galamērķos, piemēram, Budvā un Kotorā, var būt augstākas nekā mazāk apmeklētās vietās. Lielākajā daļā vietu tiek pieņemtas kredītkartes, taču vienmēr ir ieteicams nēsāt līdzi arī skaidru naudu.

Transports un pārvietošanās

Melnkalnē ir labi attīstīta transporta infrastruktūra, kas ļauj ērti pārvietoties pa valsti. Lielākajās pilsētās ir pieejami autobusi un taksometri, savukārt starp pilsētām kursē autobusi un vilcieni. Ja vēlaties lielāku brīvību un elastību, varat arī iznomāt automašīnu. Ceļi Melnkalnē kopumā ir labā stāvoklī, taču kalnainās vietās tie var būt līkumoti un šauri, tāpēc jāvada uzmanīgi.

Valoda un saziņa

Melnkalnes oficiālā valoda ir melnkalniešu valoda, kas ir ļoti līdzīga serbu, horvātu un bosniešu valodai. Angļu valoda tiek plaši runāta tūristu iecienītās vietās, īpaši jaunākās paaudzes vidū. Tāpat ar krievu valodu, jo uz Melnkalni brauc arī daudzi krieviski runājoši tūristi.

Tomēr vienmēr ir noderīgi apgūt dažus pamata vārdus un frāzes melnkalniešu valodā, piemēram, "zdravo" (sveiki), "hvala" (paldies) un "molim" (lūdzu). Vietējie iedzīvotāji parasti augstu novērtē tūristu centienus runāt viņu valodā.

Labākais laiks ceļojumam uz Melnkalni

Labākais laiks ceļojumam uz Melnkalni atkarīgs no jūsu vēlmēm un plānotajām aktivitātēm. Vasaras mēneši (jūnijs-augusts) ir vispiemērotākie pludmales atpūtai, taču šis ir arī vistūristiskākais periods ar augstākām cenām un lielākiem pūļiem.

Pavasaris (aprīlis-maijs) un rudens (septembris-oktobris) piedāvā patīkamu laiku ar mērenākām temperatūrām un mazāk tūristiem, kas ir ideāli piemērots pārgājieniem un pilsētu apskates ekskursijām. Ziemas mēnešos (decembris-marts) Melnkalnes kalni pārvēršas par populāru galamērķi slēpotājiem un snovbordistiem.

Ēdieni un dzērieni, ko noteikti jānogaršo Melnkalnē

Melnkalnes virtuve ir bagātīga un garšīga, tā atspoguļo valsts vēsturi un kultūru. Daži no ēdieniem, kas noteikti jānogaršo, ir "njeguški pršut" (žāvēts šķiņķis), "kajmak" (krēmveida piena produkts), "kačamak" (kukurūzas putra ar sieru) un "raštan" (gards sautējums). Jūras veltes ir plaši pieejamas piekrastes pilsētās, īpaši jāizbauda svaigas zivis un jūras veltes.

Melnkalne ir arī slavena ar saviem vīniem, īpaši sarkanvīniem no Vranac un Kratošija šķirnēm. Neaizmirstiet nogaršot arī vietējos stipros dzērienus, piemēram, rakiju un Vinjak.

 

Melnkalne ir brīnišķīgs galamērķis tiem, kuri vēlas izbaudīt pārsteidzošu dabu, bagātu vēsturi un kultūru, kā arī atpūsties skaistās pludmalēs. AirGuru.lv piedāvā ceļojumu paketes uz Melnkalni par pievilcīgām cenām, ļaujot jums pilnībā izbaudīt šo valsti, neuztraucoties par ceļojuma plānošanas niansēm. Sāciet realizēt savu sapņu brīvdienas Melnkalnē jau šodien kopā ar AirGuru!