1
Noderīgi padomi ceļošanai 👌

Ceļvedis ceļojumam uz Maltu: ko vajadzētu zināt pirms došanās ceļā?

Kāpēc Malta tik ļoti vilina ceļotājus? 

Malta ir neliela Vidusjūras valsts, kurā satiekas Eiropas un Āfrikas kultūras. Ne daudzi zina, ka Maltai pieder ne viena, bet gan trīs apdzīvotas salas. Un, lai gan visas trīs kopā aizņem tikai nedaudz mazāku platību nekā Rīga, šeit ikviens var atrast kaut ko sev - sākot no visdažādākajām pludmalēm un brīnišķīgi dzidra ūdens līdz vēsturiskām pilsētām, kas atceras ilgstošos itāļu, arābu un britu iekarošanas periodus.

Ar savu dzīvesveidu un kultūru maltieši atgādina tuvākos kaimiņus no romantiskās Sicīlijas, bet saule salās spīd pat 300 dienas gadā, tāpēc atvaļinājums Maltā noteikti ļaus atslābināties un aizmirst visas rūpes. Un jaukākais ir tas, ka neliela valsts platība sniedz iespēju katru dienu apvienot visu - sākt dienu pludmalē, apmeklēt dažus elpu aizraujošus dabas vai vēstures objektus un pabeigt vakaru pilsētiņās, kas elpo ar nakts dzīvi!

VISPĀRĪGA MALTAS INFORMĀCIJA CEĻOTĀJAM: ℹ️

- Valūta: Eiro 💶
- Valodas: maltiešu un angļu. Visa svarīgā informācija tiek sniegta abās valodās. 
- Valsts platība: 316 km² 
- Iedzīvotāju skaits: 518 536 
- Galvaspilsēta: Valeta
- Klimats: Vidējā dienas temperatūra - no 15°C janvārī līdz 32°C jūlijā. 🌡️

TRANSPORTS: 🚌


1. TALLINJA AUTOBUSU SISTĒMA 

- Cena: standarta cena - 2 eiro par 2 stundu vienreizējo biļeti (pērkama pie vadītāja, visbiežāk var norēķināties gan ar karti, gan skaidrā naudā). 
- Diennakts vai 12 braucienu karti var iegādāties lidostā (Agenda Bookshop, Departures Hall vai WHS Express, Arrivals Hall), daudzos grāmatu veikalos, veikalos. 
- SVARĪGI: autobusi ļoti bieži kavē, ierodas nevis pēc saraksta, noteikti nevar paļauties uz Google Maps rādīto sarakstu. Autobusi pieturās apstājas tad, ja tiek pamāts vadītājam vai nospiesta STOP poga autobusa iekšpusē. 
- Vērts zināt: iesakām lejupielādēt mobilo lietotni Tallinja Bus - ērtāka maršrutu meklēšana un precīzāks saraksts. 📱

2. AUTOMAŠĪNU NOMA 🚗

Maltā patiešām ir daudz uzņēmumu, kas piedāvā nomas pakalpojumus, vien lidostā var atrast daudz dažādu piedāvājumu, taču svarīgi atcerēties, ka satiksme šeit notiek pa kreiso pusi, bet maltieši brauc ļoti dienvidnieciski - ne vienmēr ievēro noteikumus, ielas ir diezgan šauras un neērtas.
- Cena: ļoti atkarīga no sezonas, taču svārstās no dažiem desmitiem līdz 40 eiro dienā. 
- Vērts zināt: stāvvietas tūristu iecienītās vietās, piemēram, Valetas, Sliemas vai Sv. Juliāna rajonos, ir sarežģītas, lielākā daļa vietu ir rezervētas vietējiem iedzīvotājiem, vērts par sistēmu uzzināt iepriekš. 🅿️

3. PĀRVADĀŠANAS PAKALPOJUMI (Bolt, Ecabs, Uber) 🚕

Pārvadāšanas pakalpojumi Maltā patiešām ir ļoti labi attīstīti, gandrīz jebkurā vietā, izmantojot lietotni, pasūtītā automašīna ierodas dažu minūšu laikā.
- Cena: cenas ir ļoti līdzīgas kā Latvijā, varbūt pat nedaudz zemākas, jo ir lielāka lietotņu izvēle. Brauciens uz blakus pilsētiņu maksā dažus eiro, bet, piemēram, no lidostas uz Sliemu vai Sv. Juliānu - ap desmit eiro. 
- Vērts zināt: lidostā var pamanīt baltas taksometrus, kuru vadītāji paši meklē klientus. Visbiežāk viņu cena ir divreiz lielāka nekā lietotnēm. 

KO IESAKĀM APSKATĪT: TOP apmeklētākās vietas! 🌟

1. Valeta 🏰

UNESCO mantojuma statusu ieguvusī Maltas galvaspilsēta noteikti ir vērta uzmanības. Šauras ieliņas un krāsainas, ar ziediem rotātas palodzes atceras daudz vēstures, bet pastaigas pa Valetas jūras krastu saulrietā rada daudz romantikas.
- Republikas iela 
Centrālā Valetas iela, vietējo saukta arī par Strada Reale. Visvairāk rosības, veikaliņu, restorānu, bet viss pārējais viegli sasniedzams, tiklīdz no tās nogriezīsieties šaurākās ieliņās.
- Augšējie un apakšējie Barrakka dārzi 🌳
Tiem, kas meklē iespaidīgus skatus vai mierīgu patvērumu no pilsētas kņadas. Valetas austrumu daļā izvietotie dārzi noteikti liks apstāties, bet redzamā panorāma - izvilkt fotoaparātu.
- Vērts zināt: svētdienās daudzi kafejnīcas vai veikali Valetā slēdzas daudz agrāk, tāpēc, ierodoties pēcpusdienā, strādās tikai vakara restorāni un bāri. 

2. Mdina 🏰

Maltas vēsturiskā galvaspilsēta. Tradicionālā arhitektūra un mājīgie pagalmi atgādina viduslaikus, varbūt tāpēc Mdinā tika izvēlēts filmēt slaveno "Troņu spēli". Bez romantiskām pastaigām Mdinā ir arī daudz dabas un vēstures muzeju.
- Vērts zināt: muzeju darba laiks atšķiras, tāpēc noteikti jāuzzina iepriekš, biļešu cenas svārstās no 2 līdz 10 eiro. Bērniem, studentiem un senioriem parasti tiek piemērotas atlaides. 

3. Golden Bay 🏖️

Viena no populārākajām un lielākajām pludmalēm, kas atrodas starp milzīgām klintīm. Irdenas smiltis un gleznaini saulrieti padara šo pludmali iecienītu gan tūristu, gan vietējo vidū. Tomēr, ja meklējat kaut ko mierīgāku, ar mazāk atpūtniekiem, pavisam netālu no Golden Bay atrodas Għajn Tuffieħa un Paradise pludmales, kas skaistumā neatpaliek.

4. Ta'ghrat tempļi 🏛️

Salas rietumu daļā, Mgarro ciemā esošais neolīta laikmeta templis ir viena no senākajām saglabātajām reliģiskajām celtnēm pasaulē. Akmens konstrukcijas sniedzas līdz 3600 g. pirms mūsu ēras - celtne ir senāka pat par Ēģiptes piramīdām.
- Vērts zināt: atvērts katru dienu no 9:00 līdz 17:00, izņemot otrdienās. Biļetes cena 10 eiro, studentiem, bērniem un senioriem tiek piemērotas atlaides. 

5. Sliema un Pačevils 🌇

Tiem, kas meklē vairāk rosības un tūristiem īpaši piemērotas vietas. Pačevilā katru vakaru atradīsiet plašu restorānu, bāru un naktskluba izvēli. Maltā katra nedēļas diena ir piemērota ballītei, un kokteiļu cenas ir tiešām draudzīgas, īpaši "Laimīgās stundas" laikā. Bet, ja vairāk vilina mierīgāki restorāni vai suvenīru veikaliņi, vislabākā izvēle ir Sliemas piejūras promenāde, kas lieliski piemērota gan ģimenēm, gan aktīvākam vakaram.

Vērts zināt: gan Pačevilā, gan Sliemā var atrast nelielas, ne tik aizņemtas pludmales (ne obligāti smilšainas). Sliemā populārākā ir Viktorijas laiku Fond Ghadir pludmale ar klintīs ierīkotiem nelielem baseiniem - peldēšanās šeit noteikti ir autentiska pieredze. 

6. Marsašloka 🐟

Zvejnieku ciemats Maltas salas dienvidos, kas slavens ar savu svētdienas svaigu zivju tirgu un labākajiem jūras velšu restorāniem. Vērts apmeklēt arī tradicionālo krāsaino laivu skatu dēļ. Un pavisam netālu no Marsašlokas var atrast arī iespaidīgo dabisko St. Peter's baseinu. 

7. Gozo un Comino salas 🏝️

Bez galvenās un lielākās Maltas salas valstij ir vēl divas salas, uz kurām ērti nokļūt ar prāmi.

Mazā Comino sala ir slavena ar vistīrākā ūdens pludmalēm un brīnišķīgiem dabas skatiem. Populārākā "Zilā lagūna" patiešām attaisno savu vārdu, jo ūdens šeit, iespējams, ir viszilākais visā Eiropā. Kokteiļi ananāsā un saulē mirdzošs ūdens rada īstu atvaļinājuma atmosfēru. 🍍

Un, ja ceļotāju iemīļotā "Zilā lagūna" šķiet pārāk tūristiska, pavisam blakus ir arī citas pludmales, kas sniedz privātumu ar augstām klintīm un tikpat dzidru ūdeni. 

Gozo sala ir daudz lielāka par Comino, tāpēc tajā varēsiet baudīt ne tikai dabu, bet arī mazākas, mierīgākas Maltas pilsētiņas, starp kurām kursē tie paši autobusi kā galvenajā salā. Vietējie saka, ka uz Gozo salu viņi dodas atpūsties, jo šeit ir mazāk trokšņa un automašīnu kņadas. Salā ir vēl vairāk smilšainu pludmaļu un daudz vairāk zaļo platību. Gozo galvaspilsētā Viktorijā slejas milzīgā Gozo citadele, no kuras paveras brīnišķīga panorāma. 

Vērts zināt: prāmis uz Gozo un Comino salām katru dienu kursē no Ċirkewwa prāmju termināla, vairākas reizes dienā kursē arī tiešais prāmis Valeta - Gozo, kustības sarakstu var redzēt gozochannel.com

Biļete uz Gozo salu maksā 4 eiro (iekļauta arī atgriešanās) 
Biļete uz Comino salu maksā 13 eiro (iekļauta arī atgriešanās) 
No Valetas un Sliemas kursē arī dažādas privātas laiviņas vai kruīzi, taču parasti to cenas ir augstākas. 💰

 

Esat gatavi sākt plānot savu ceļojumu uz šo unikālo Vidusjūras salu? Izmantojiet AirGuru viegli pārskatāmo Maltas ceļojumu katalogu!

Restorāni Maltā 🍝

Maltā atradīsiet ļoti daudz restorānu vai kafejnīcu, kas piedāvā itāļu ēdienus, iedvesmotus no kaimiņu Sicīlijas. Tomēr noteikti ir vērts izmēģināt arī vairāk tradicionālo vietējo virtuvi.

TOP 5 ieteicamie tradicionālās virtuves restorāni: 🍴
- Nenu artisan bakery, Valeta
- Gululu, St. Julians
- Diar il Bniet, Dingli
- Ta' Marija, Mosta
- Cafe Jubilee, Valeta, Viktorija (Gozo)

Obligāti jānogaršo: 🍲
- Stuffat tal-Fenek - tradicionālais truša sautējums
- Pastizzi - kārtainās mīklas pīrādziņi ar rikota siera vai zirņu pildījumu, kas tiek pārdoti kā ielas ēdiens praktiski katrā ielā
- Imqaret - maltiešu saldās mīklas ēdiens ar dateles pildījumu

Cena: Porciju cenas ievērojami svārstās atkarībā no restorāna un rajona, kurā tas atrodas. Tomēr pusdienas vai vakariņas Maltā vienai personai vienkāršā restorānā maksās 10-20 eiro, bet greznākā - vēl vairāk. Kafijas (cappuccino) tases cena svārstās no 1,5 līdz 4 eiro. ☕

TOP 5 Instagrammable vietas Maltā: 📸

1. Blue Lagoon/Crystal Lagoon (Comino sala)
2. Blue Grotto ala. Ne tikai skaisti nofotografēties, bet arī jauki aizbraukt ar laivu (biļete 8 eiro).
3. Popeja ciemats. Jautri ne tikai apmeklēt ar bērniem (biļete 13 eiro), bet arī apskatīt parku no alas, kur jautras bildes neko nemaksā!
4. Mdinas ielas. Krāsainas durvis un visur ziedošas puķes - viens no iecienītākajiem fotogrāfiju objektiem Maltā.
5. St. Peter's Pool. Dabisks baseins, kas lieliski izskatās jebkurā fotogrāfijā.

Ko atvest kā suvenīrus no Maltas? 🎁

- Maltas vīns 🍷
- Kaktusa džems vai jebkas ar kaktusa augļiem (angļu val. Prickly pear) 🌵
- Nūga 🍬
- Mdinas pūstais stikls 🌈
- Keramikas izstrādājumi 🏺